niedziela, 23 grudnia 2012

Klasa pani czajki

Przepraszam, że dawno nie było nowego wpisu. Ja i druga blogerka nie miałyśmy czasu. Obiecujemy, że wpisy będą ukazywać się częściej. Mam nadzieję, że tęskniliście, bo mam dla was recenzję świetnej książki.

Tą książkę znalazłam u mojego starszego brata kilka lat temu. Kupował on czasopismo Victor i ta książka była dodatkiem. Ostatnio szperając w książkach natknęłam się na nią i pomyślałam, że napiszę jej recenzję. Książkę przeczytałam bardzo dawno, więc sugerowałam się trochę opisem z Internetu, za co przepraszam, ale dodałam coś od siebie.
Powiem, że jestem zachwycona talentem pisania autorki. Pisze świetne artykuły na łamach Victora Gimnazjalisty i Cogito. Ta książka powstała z opowiadań, które zamieszczała w Victorze przez 3 lata. Muszę przyznać, że naprawdę dobrze zrobiła, bo Victora czyta osób dużo, ale nie tyle ile by mogło przeczytać tą książkę. Naprawdę ją polecam!

 

 Problematyka

  • Pierwsza miłość
Gimnazjum to czas, kiedy rodzi się pierwsza miłość i związane z nią dylematy. Jak rozpoznać prawdziwe uczucie? Jak się odnaleźć w nowej sytuacji? Miłość Małgosi i Maćka jest spokojna, poparta przyjaźnią i ogromną sympatią. Kamila wciąż jej poszukuje i sama nie wie, czego chce, czuje się zagubiona i nieszczęśliwa. Długo szuka swojej "drugiej połowy" - udaje jej się dopiero pod koniec gimnazjum, kiedy zaprzyjaźnia się z Wojtkiem.
  • Nieporozumienia
Chyba każdy z bohaterów choć raz został niesłusznie lub pochopnie oceniony. Małgosia zostaje posądzona o kradzież breloczka. Z kolei przez niewinne kłamstewko na temat ceramiki Olek traci zaufanie Kamili. Z kolei po perypetiach z Czarnym Michałem Małgosia odsuwa się na chwilę od Kamili. Kinga zaczyna wątpić w szczere intencje Michała. Potrafią jednak ze sobą szczerze rozmawiać i dość szybko wyjaśniają wszelkie nieporozumienia. Nieobca jest im też moc plotki - jej ofiarami padają prawie wszyscy bohaterowie.
  • Szkolne kłopoty
Klasówki, wagary, złe oceny, wywiadówki, nieporozumienia z nauczycielami i nie zawsze sprawiedliwe ocenianie - to dzień powszedni bohaterów książki.
  • Rodzice
W domu bywa różnie. Niektórzy z bohaterów żyją w niepełnych, rozbitych rodzinach. Najbardziej boleśnie przeżywa to Czarny Michał, który wychowuje się bez ojca. Gdy okazuje się, że jego mama ma raka krtani, chłopak musi szybko dojrzeć i stać się odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale i za matkę. Różni są rodzice książkowych gimnazjalistów - jedni zupełnie już zapomnieli, jak to jest, gdy ma się 14 - 15 lat, co zaprząta wtedy głowę, inni potrafią rozmawiać ze swoimi dziećmi, wiedzą, co dla nich ważne i potrafią im zaufać.
  • Przyjaźń
Bohaterowie nieraz mają okazję się przekonać, czy mogą liczyć na swoich przyjaciół. Czy będą przy nich nawet wtedy, gdy wszyscy dookoła się odwrócą? Czy będą chcieli wysłuchać, zrozumieć i poradzić? Na szczęście w większości przyjaźnie okazują się szczere.
  • Szkolne wybory
Jakie liceum wybrać? To pytanie stawiane pod koniec trzeciej klasy pewnie nie tylko bohaterom książki spędzało sen z powiek. Która szkoła będzie najlepsza? Czy w wyborze kierować się ambicjami, zainteresowaniami czy może przyjaźnią? To niełatwe zadanie...
  • Czas wolny
Co porabiają książkowi gimnazjaliści gdy mają wolny czas? Idą do kina, spotykają się na czatach i Gadu-Gadu, czytają książki, grywają w Scrabble, bywają na imprezach, jeżdżą na rolkach.

Wiek gimnazjalny jest trudny do zrozumienia, ale myślę, że wielu dorosłych chętnie wróciłoby do problemów młodych. W ,,Klasie…’’ przedstawiona jest metamorfoza bohaterów, każdy z nich przechodzi egzamin dojrzałości. Postacie pani Piekarskiej spotykają się w pierwszej klasie i rozstają wraz z trzecią. Czeka ich wiele prób, smutnych i radosnych dni. Bardzo utożsamiam się z tą książką, bo można powiedzieć przechodzę przez wiele rzeczy opisanych w tej książce. Pierwsze miłość, kłótnie z przyjaciółmi, obgadywanie kogoś za plecami i wybór dalszej szkoły- to nie tylko problemy bohaterów tej książki, ale także każdego nastolatka. Polecam tą książkę- naprawdę warto ją przeczytać.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz